Yeni TL Simgesini Bilgisayarda Nasıl Kullanacağız ?

Bugün TL’nin yeni simgesi belirlendi. İyi, güzel,hoş ama bunu bilgisayarda, Mac’da vb. platformlarda nasıl kullanacağız. Bu sorunun yanıtı çok basit. TCMB(Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası )’nın web sitesinde bunun yolu şu şekilde anlatılmış.

1 – Öncelikle www.tcmb.gov.tr/ adresine gidiyorsunuz.
2 – Sağdaki bölmede (üstten beşinci) ” TL Simgesi “adlı bir menü var. Buraya tıkladığınızda
3 – Açılan sayfada 3 tane seçenek karşınıza çıkacak bizi ilgilendiren en alttaki ” TL Simgesini içeren yazı tipini bilgisayarınıza kurmak için tıklayınız
4 – Yeni açılan pencerede kullandığımız işletim sistemini seçiyoruz. Mobil cihazlar içerisinde ” Android ” ve ” iOs ” işletim sistemlerine de destek var.
5 – İşletim sisteminizi seçtikten sonra size bir uygulamayı indirmek için onay sorusu soracak. Bilgisayarınıza bu uygulamayı indirin. Bu uygulama kurulumu tamamlandıktan sonra masaüstünde sağ alt köşede TL simgesi belirecek. Bu uygulamanın çalıştığını gösterir.

Bundan sonrası artık çok kolay. Yeni TL simgesini kullanmak istediğiniz metin belgesini açıyorsunuz ve yazı tipi bölgesinden ” AbakuTLSymSans‘i seçiyoruz. Ve simgeyi çıkartmak için de CTRL+ALT+T veya ALTGR+T tuş kombinasyonunu kullanıyorsunuz. Sağ alt köşede uygulama yanıp sönerken çarpı işareti oluyorsa bu durdurulduğunun göstergesidir. Sağ tıklayıp “Script Pause‘ye tıklayın. Eğer sonlandırmak istiyorsanız da yine simgeye sağ tıklayın ve ” Exit “‘ı seçin.

2 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

  1. Günel Ayvacı 1 Mart 2012
    • Faruki 1 Mart 2012

Yorum yap