Xp’ye Güle Güle

Merhaba;

Bu yazıyı daha önceden hatta bir ay öncesinden yazmak istedim ama bu akşama nasipmiş. Malumunuz uzun bir süredir XP ile ilgili desteğin biteceğine dair hep farklı tarihler duydum ama nihayetinde 8 Nisan’da Microsoft firması XP’ye desteğini bitirdi. Yılların emektarı ve bana göre Windows’un en iyi işletim sistemi olan XP’ye bir çok kişinin vedası zor olacak. Tamam evde hâlâ XP kullanmıyorum ama bir çok bilgisayar kullanıcısının olduğu gibi benim de sevdiğim bir işletim sistemiydi XP.

windows xp

Karşımızda Windows Vista gibi bir fiyasko vardı ve ardından hemen Win7’nin çıkarılması Microsoft’ta bir şeylerin bana göre ters gittiğine işaretti. Windows 8 çıktı ve ardından XP’nin resmi olarak sonunun geleceği çok yakındı. Beklediğimiz de oldu. XP kullanıcıları bilgisayarlarında aşağıda ki gibi bir hata penceresi çıkmaya başladı.

xp bitti

Peki Şimdi Ne Olacak ?

Şimdi Windows’unuzu yükseltmekten başka yapacak başka hiç bir şeyiniz yok. Ya da güncellemeler, destekler olmadan XP’nizi kullanmaya devam edeceksiniz.

Microsoft’un kullanıcılarını bilgilendirmek için gönderdiği mailde:

Microsoft,Windows XP için 12 yıl boyunca destek sundu. Ancak artık, bizim ve donanım ile yazılım ortaklarımızın yeni ve harika deneyimler sunabilmek için kaynaklarımızı daha yeni teknolojilere yatırma zamanımız geldi.

Bundan dolayı, Windows XP için bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olan otomatik güncellemeler dahil teknik yardım artık sunulmamaktadır. Microsoft, Windows XP’den Microsoft Security Essentials’ın indirilebilmesini de sonlandırdı. (Microsoft Security Essentials’ı zaten yüklediyseniz sınırlı bir süre daha kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarınızı korumada imza güncellemelerini almaya devam edeceksiniz ancak Microsoft bilgisayarınızı korumaya yönelik güvenlik güncellemeleri artık sunmadığından, bu imzalar bilgisayarınızın güvenli olduğu anlamına gelmez.)

Destek sona erdiğinden, artık Windows XP’yi kullanmaya devam ederseniz, bilgisayarınız çalışır ancak güvenlik risklerine ve virüslere karşı daha korumasız hale gelebilir. Internet Explorer 8 de desteklendiğinden, Windows XP bilgisayarınız İnternet’e bağlıysa ve web’de gezinmek için Internet Explorer 8′i kullanıyorsanız, bilgisayarınızı başka tehditlere de maruz bırakıyor olabilirsiniz. Ayrıca daha çok yazılım ve donanım üreticisi, ürünlerini Windows’un daha yeni sürümlerine uygun hale getirdikçe Windows XP ile çalışmayan daha fazla uygulama ve cihazla karşılaşabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap