Türkçe’ye yabancı bir nesil geliyor ardımızdan.!

Kim derdi ki o güzelim Türkçe’nin yıllar sonra abuk sabuk kısaltmalara ve telafuz şekillerine maruz kalıp yıpranacağını. İnternetle beraber hayatımıza giren Mirc, MSN, Facebook vb. anlık iletişim ve sosyal paylaşım siteleri Türkçe’mizi zamanla yıparttı. “Selam” yerine “slm”, “Nasılsın ?” yerine “nbr?” bu liste uzayıp gider. Niye bu şekilde Türkçe şişli escort bayan yozlaşmasına maruz kaldık anlayamadım ama bu biz gibi Teknoloji çağı gençleri ve çocuklarını çok büyük ölçüde kötü etkiliyor.

Özellikle ergenlik döneminde olan gençlerde bu duruma daha çok rastlanıyor 🙂 Bu Çağlardaki gençlerde birde şu durum var, Kelimelere “h” ekleme “k” yerine “q” kullanmak gibi boş şeyler türetmekteler. Hani bildiğimiz “Kuş”
oluyor size “KUŞH” gelde bir an afallama. Kısaltma mevzusundan daha da vahim bir durum bu. Bazıları bu yazım biçimini Konuşma biçimlerine de yansıtmış, sanırım bu durumda olan gençlerimiz umutsuz vak’a olma yolunda çok süratli bir şekilde ilerliyorlar 🙂

Esasında esnafımız bu konuda başı çekiyor. Center, Shop, Kuaför, CarWash vs. vs. Bu duruma tedbir alan ilk makam Burdur Belediyesi’ydi sanırım. İldeki tüm tabelaları Türkçe’leştirme kararı alındı. Çok güzel bir başlangıç yapmıştı bu konuda belediye başkanı.

Türkçe’mizi Kirletmeyelim. Bu hepimizin elinde. Burdur Belediye başkanı gibi bir yerden başlamamız lazım. . .

İyi Günler.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

  1. Uğur Kürşat A 8 Kasım 2010

Yorum yap