Teknoloji Çağının Vebası ” Siber Zorbalık “

Merhaba,

Samsung Electronics Türkiye ve BTK işbirliği ile geçtiğimiz günlerde bir sosyal farkındalık çalışması yapılmıştı. Ben bu yazıyı daha önce yazacaktım ama bugüne nasipmiş. Aslında zamanın en büyük problemine farkındalık yaratmışlar, tebrik etmek lazım.

Ses-Getirenler-Proje-Foto-buyuk

İnternette videolarına denk geldiğim bu farkındalık hareketi dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi bizim de ülkemizde büyük bir problem teşkil ediyor. Çocuklara küçüklüklerinden itibaren sussun, yemek yesin diye ellerine tutuşturulan tabletler, akıllı telefonlar tabiri caizse bazılarının aptallaşmalarına sebep oluyor bazılarının da belki acımasız. Hatta çocukluklarından uzaklaşıyorlar. Sosyalleşmekten çok sosyal medyanın tutsağı haline geliyor.

Yakın zamanda Mavi Balina intiharları gündemdeydi. Ailelerin kontrolsüz bir şekilde teknolojiye teslim ettiği çocukların nasıl da kontrolsüz bir şekilde intihara kadar sürüklendiğini gördük. Hemde oyunun her aşamasında kendisine ciddi zararlar vererek ilerlediklerini düşünürseniz, akıllarının nasıl tutulduğunu anlarsınız.

Ama Samsung Türkiye ve BTK‘nın en çok dikkat çekmek istediği şey ise internet ortamında insanların özellikle çocukların birbirlerini küçük düşürücü, onur kırıcı, aşağılayıcı paylaşımları. Çocuklar ve gençler bu konuda yetişkinlere nazaran daha acımasız olabiliyorlar. Hatta aile fertlerinin videolarını onlardan izinsiz, habersiz çekip ” Youtuber ” olucam ben yeeaa hevesiyle yayınlayanlar bile var. Burada birazda saçma sapan youtube kanallarının ve youtuberların payı da büyük. ” Bu videomuzda Götümüze torpil sokup patlatma challenge videosu çekiyoruz ” dese ” aa güzel oluyor mudur ” diyip deneyecek bir kitleyi muhattap alıyorlar bu youtuberlar ve haliyle tamamen saçma bir neslin temellerini çok güzel bir şekilde atılıyor.

Çocuklar daha acımasız olabiliyorlar dedik ve şöyle devam edeyim. Çocuklar sözlerinin, laflarının ve yaptıklarının nereye varacağını bilemezler ve hareket kabiliyetleri bu yüzden de bazen sınırları aşabiliyor. Biraz burada da ebeveynlere iş düşüyor. Teknolojiyi kontrollü bir şekilde kullanmalarına özen göstermeleri gerekiyor. Yemek yemiyor ama tablet-telefon elindeyken kolaylıkla yemek yediriyorum, susmuyor ama telefondan çizgi film açınca yemek yiyor diyerek teknoloji bağımlısı yapmamaya özen göstermeleri şart. Bazı çocuklar okuma yazmadan önce telefondan oyun açmayı, Youtube‘dan çizgi film açmayı öğreniyorlar ve internet dünyasında karşılarına ne çıkacağını bilmeden o dokunmatik ekranların büyüsüne kapılıyorlar.

Sosyal Medya üzerinden sübyancılık yapan, çocuk tacizi yapan, çocukları kandıran çok sayıda insan var. Ebeveynler çocuklarının sosyal medya kullanımına bir sınır koymadığı ya da kontrolü sağlamadığı sürece çocuklar sürekli tehlikedeler. Belki Samsung Türkiye ve BTK‘nın bu farkındalık konusundan daha farklı şeylere değindim ama bunlar da internet dünyasının farklı kulvarlarda ki problemleri. Bu da benim farkındalığım olsun 🙂

İyi günler 🙂
Başka bir yazıda görüşmek üzere 🙂

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap