Film Kritik : Pek Yakında ve Küçük İzlenimler

Merhaba;

Pazar günü yakın arkadaşlarımdan biriyle izleyelim dedik herkesin bekleneni veremedi diye eleştirdiği filmi. Acımasız bir sinema izleyici kitlesine sahibiz bunu kabul edelim. Neden mi ? Çünkü Cem Yılmaz‘dan hep kahkaha attıran filmler izlediğimiz için Dram ağırlıklı bir filmle karşımıza çıktığında ” aaa bu olmamış ” dedik. Ama el insaf bence bu film ” olmuş “.

Pek Yakında

Filme girdik ve bummmmmm süper bir açılış. Eşkıya 🙂 Eşkıya filminin o bomba final sahnesiyle Cem Yılmaz filmini başlatıyor. Tabi kendi çekimiyle 🙂 Zaten burdan anlıyorsun film güzel olacak diye. Filmin konusuna gelecek olursak ” Zafer (Cem Yılmaz) korsan işinin tabiri caizse duayenlerindendir. Erişemeyeceği filmin kopyası yok. Öngörüleri hep tutuyor. Ama eşi ile arası kötüdür ve bir de oğlu vardır. Eşi ayrılmak isteyince de artık bu illegal işleri bırakıp, kendisini doğru dürüst işlere vermek ister. Eşine kendisini kanıtlamak derdindedir. Azim eder ve 70’lerden bu güne kadar çekilmeyi bekleyen ” Şahikalar ” filmini çekmeye başlar. Eşi figüranlık yapan Zafer hem bu filmi çekip kendisini kanıtlamak ister hem de eşine başrol oynatmak fikriyle barışmayı planlar. Kendisine filmin sonunda söyleyecektir bu sürprizlerin hepsini kendisinin yaptığını. Fakat yolunda gitmeyen şeyler olur ve bir anda her şey alt üst olur. Toparlama sürecine girilir. ” Bundan sonrası film hakkında ispiyona girer.

Gora, Arog gibi filmlerde ki bol kahkahayı arayarak giderseniz ” ayyy gülmekten ölmeliyiz ” diye mesela, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ama film izlemek için gidiyorsanız zevk alacağınızdan eminim. Film vizyondan kalkmadan bence gidin sinemada bu filmin tadını çıkartın. Olur da izleyecek olursanız hastaneye girişten itibaren ki sahnelere dikkat edin ki bu sahnelerden birinde Zafer Algöz, Cem Yılmaz, Özkan Uğur ve Çağlar Çorumlu‘nun müthiş özeleştiri sahnesini kaçırmamaya özen gösterin. Süperdi.

PY-TOPLUCA

Film hakkında tek dikkat çekici nokta şu; çok fazla ürün yerleştirme vardı. Hem diyaloglarda hem de arkaplanda vs. Ha bu kimisine göre olumsuz bir şeydir, kimisine göre ise sıkıntı çıkarmayacak bir ayrıntı. Benim sadece dikkatimi çekmişti yazmadan geçmek istemedim. Ayrıca göndermelerin bol olduğu bir film olmuş. Güzel göndermeler yapılmış filmde. Bir çok kişiyi rahatsız edecek türden göndermeler hem de.

Son olarak sinemaya giden kızlar bazı espriler erkeklerin anlayacağı espriler hönkürerek güldüğümüzde arkanıza bakıpta ” neye güldü bu şimdi ” bakışı atmayın. Rica ederim 🙂

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap