Film Kritik : New York’ta Beş Minare, Beri Gel Mahsun Beri Gel

New York’ta Beş Minare filminin konusu:

Büyük çaplı terör eylemleriyle benzerleri arasında öne çıkan bir suçluyu yakalamak için yapılan operasyon büyük bir çatışmaya dönüşür. Liderlerini koruma pahasına ortalığı kan gölüne çeviren adamları sayesinde lider son anda kaçarak kurtulur. Bir süre sonra kırmızı bültenle aranan ve ismi fenomene dönüşen Deccal kod adlı suçlunun Amerika’da yakalandığı bilgisi gelir. Onu teslim almak için teşkilatta ilk akla gelen isim Fırat (Mahsun Kırmızıgül) olur. Fırat araştırmalarıyla suçlu Hacı Gümüş’ü (Haluk Bilginer) deşifre eden polistir. İyi derecedeki İngilizcesi ile Acar (Mustafa Sandal), Amerika’da Fırat’a eşlik edecektir. İkili Amerika’ya günlük olarak gidip, suçluyu teslim alıp döneceklerdir. Amerika’ya giderler, suçluyu teslim alırlar ama Hacı Gümüş’ü ellerinden kaçırırlar.Bundan sonrası kolay gibi görünür ama hiçbir şey göründüğü gibi değildir.Türkiye’nin doğusunda bulunan Bitlisli İki kan davalının öyküsü.İstanbul, New York, Bitlis üçgeninde gerilimin, maceranın, aksiyonun ve gizemin izleyiciyi derinden etkileyeceği bir polisiye olarak anlatılmaktadır.


Bu Filmin Herkesçe bilinen konusu. Birde izledikden sonra insanın düşünüpte kendi kafasında kurduğu konu var. İşte benim kafamda oluşan hikâyede şu :

Filmin başında biraz şiddet ve olmadığı kadar, abartı düzeyinde fazlalığıyla kötü düşünceli müslümanlar anlatılmaya çalışılmış. Ama film ilerledikçe, Haluk Bilginer’in rolü daha çok karşımıza çıktıkça iyi düşünceli, saf ve temiz Müslümanlar ortaya çıkıyor. Kötü düşünceli insanların beyin tecavüzüne uğrayıp şiddeti tek çözüm olarak gören insanların neler yaptığını ve nasıl yanlış işler yaptığını gösteriyor film. Dini açıdan güzel mesajlar verirken katılmadığım bazı noktaları da vardı tabi. Mesela Hristiyan adam ve Müslüman kız evliliği bildiğim kadarıyla doğru olmayan bir şey. Duygusal sahnelerinden bahsetmiyorum bile gözlerim fena halde nemlendi. Mahsun dramı yansıtma konusunda sanırım işini iyi yapıyor Neyse, sonuç itibari ile 10 üzerinden hesaplasak puan verirsek 7 bana göre bu film için en uygun puandır. Gidilip görülecek bir film.

İyi Seyirler.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap