Network’den Paylaşım Açmak

Merhaba;

Bugün yıllardır bu işte olmama rağmen yeni öğrendiğim bir kolaylıktan bahsedeceğim. Belki bir çok kişi de benim gibi bu özellikden habersizdir 🙂 Tamam vurmayın, ben kendi kendime bir kenarda can veririm 🙂

Networkümüzde bulunan bir bilgisayara uzak masaüstü vs. gibi programları kullanmadan veya o bilgisayara direk müdahale etmeden nasıl paylaşım açabiliriz ya da o bilgisayarda mevcut bir paylaşıma nasıl kullanıcı hakkı verebiliriz onu anlatacağım.

Öncelikle masaüstünde bulunan Bilgisayarım ikonuna sağ tıklayıp Yönet seçeneğini seçiyoruz. Ekrana Bilgisayar Yönetimi penceresi gelecek. Pencerenin solunda ki menülerin en üstünde Bilgisayar Yönetimi ( Yerel ) seçeneğine sağ tıklayıp ” Başka bilgisayara bağlan ” seçeneğini seçiyoruz.

paylaşıma açma-1 paylaşıma açma-2

Açılan pencerede başka bir bilgisayar seçeneğinin karşısında ki kutucuğa bağlanmak istediğimiz bilgisayarın adını veya ip adresini biliyorsak yazıyoruz. Hiçbirini bilmiyorsak Gözat‘a tıklayıp bağlanmak istediğimiz bilgisayarı buluyoruz.

paylaşıma açma-2,5

İşlemlerin başarılı olduğunu varsayarak devam ediyorum anlatmaya. Solda ki menülerden Sistem Araçlarının altında bulunan Paylaşılan Klasörler sekmesine tıkladığımızda 3 seçenek görüntülenecek. Bunlardan Paylaşımlar sekmesi bize lazım olan. Diğer iki seçeneği kurcalamayı size bırakıyorum 🙂 Paylaşımlar sekmesine tıkladığınızda ortada ki bölmede aktif olan paylaşım klasörleri görüntüleniyor. Burada istediğiniz klasöre kullanıcı hakkı ekleme ve çıkarma işlemlerinizi sorunsuzca halledebilirsiniz. Yapmanız gereken şey ” Paylaşım İzinleri ” ve ” Güvenlik ” sekmelerinde kullanıcı izinlerini ayarlamak.

paylaşıma açma-3,5

paylaşıma açma-4,5

Hatta bağlandığınız bir bilgisayarda bulunan bir klasörü paylaşıma bile açabilirsiniz. Bunun için ” Paylaşımlar ” ekranındayken boş alanda sağ tıklayıp ” Yeni Paylaşım ” seçeneğini tıklayın.

paylaşıma açma-3

Ardından açılan pencerede ” Klasör Yolu ” kısmının yanında bulunan ” Gözat ” A tıklıyoruz. Burada açılan pencereden paylaşıma açmak istediğimiz klasörü seçiyoruz ve işlemlere devam ettikten sonra nur topu gibi bir paylaşımımız oluyor 🙂

paylaşıma açma-4

Başka bir yazıda görüşmek üzere 🙂
İyi Günler 🙂

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap