BluTV’den Harika Bir Polisiye ” Masum “

Merhaba,

Türkiye’de yeni yeni gelişen Internet TV Platform sektörüne atılan Blu TV, ilk projesi olan MASUM dizisi ile çok başarılı bir şekilde sektöre giriş yaptı. Behzat Ç. bittiktek sonra gelen en iyi Polisiye dizi olma ünvanını kazanan dizi senaryosu, oyunculuğu, kalitesi, ayrıntıları ile en azından benden tam not aldı 🙂

masum-dizisi

Dizinin senaryosu Berkun Oya‘nın yazıp yönettiği Bayrak isimli Tiyatro oyunundan uyarlanıyor. Ayrıca oyuncu kadrosu da tiyatro oyununun oyuncuları. Tiyatroda oynadıkları karakterler ile dizide ki karakterler aynı değil ama 🙂 Haluk Bilginer, Ali Atay, Serkan Keskin, Okan Yalabık, Tülin Özen, Nur Sürer, Mehmet Özgür gibi isimlerin başrolünde oynadığı dizinin yönetmenliğini Seren Yüce yapıyor. Konusuna gelecek olursak ben kendi yorumumla anlatacağım, tanıtımlarda bulunan hazır metinle değil 🙂 Cinayet Masasında Komiser olan Yusuf ( Ali Atay ) eski eşi ile onun yeni kocasına kafayı takmış bir karakterdir. Amiri Selahattin ( Mehmet Özgür ) hem kafasını toplaması ve biraz dinlenmesi hem de bir davayı gizliden araştırması için çocukluğunun geçtiği köye gönderir Yusuf’u. Yusuf’un köyde tanıdığı kişilerden tek bir kişi, eski Cinayet Masası komiseri Cevdet ( Haluk Bilginer ) kalmıştır. Ailenin içine girdikçe Tarık ( Okan Yalabık ) ve Taner ( Serkan Keskin )’in yaptıkları, eşleri ile ilişkileri, ailenin bunları bir şekilde ört bas etme çabaları vs. çok iyi bir kurgu ile kurgulanmış senaryo ile seyirciye sunuluyor. Yazının başında da dediğim gibi konu Polisiye, hâliyle bir yapımda hikâyede devamlılık önemli, aynı zamanda seyirciye gizemi, gerilimi sürekli yaşatmak da gerekiyor. Gerilim, gizemi seyirciye sürekli yaşatan dizi Yusuf komiserin olayları çözmek için çabalarını bu çabaların önüne engel koymaya çalışan Cevdet’i, Şizofren hastası Tarık, abisi, annesi ile başarılı bir dizi olmuş.


Haluk Bilginer’in ses tonu, oyunculuğu, mimikleri filmde çoğu kez dikkat çekiyor. Film içerisinde çok fazla güzel sözü o şairane ses tonu ile şiirleştiriyor. Oyunculuğuna her zaman saygı duyduğum, bir projede ise izlenir dediğim biri olan Haluk Bilginer bu projede de kendisini göstermiş.

Dizinin süresi öyle bakışmalar, yiyişmeler, öpüşmeler, entrikalarla, saçma diyaloglarla uzadıkça uzatılmamış ortalama 57 dk. – 1 saat arasında değişiyor. Dizinin çekim kalitesi sinema tadında. 8 bölümü 1 günde bitirdim ben 🙂 Ayrıca dizinin jenerik müziği harika. Dizi için özel düzenlenen müzik Selda Bağcan‘ın seslendirdiği Sivas Ellerinde parçası. Jeneriğin videosu ise :


Ve size şunu da söylemem gerekiyor. Dizi bir Mini Dizi ve 8 bölümlük bir proje. 17 Şubat’da Final bölümü ile sonlanan dizi herkesin beğenisini kazanarak tadında final yaptı. Kimisine göre final bölümü devam edebileceğine dair açık kapı bırakmış gibi görünse de BluTV resmi Twitter hesabından final yaptığına ve 2. sezonun olmayacağına dair açıklama yapıldı. Ayrıca dizi internet’de yayınlandığı için küfür konusunda sansüre uğramıyor. Günlük hayatta kullanıldığı kadar küfür var.

Umarız BluTV bu tarz kaliteli yapımlarla karşımıza çıkmaya devam eder.
Başka bir yazıda görüşmek üzere 🙂
İyi günler 🙂

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap