Legal Olmanın Aylık Maliyeti

Merhaba,

Bu yazımda sizlere bahsedeceğim konu biraz insani bir durum. Aslında hak hukuk meselelerini biraz özen gösteren kişilerin, illegal olan şeylerden uzak durmaya çalışan kişileri ilgilendiren daha doğrusu en azından legal olmaya çalışan insanları ilgilendiriyor. İllegal olmaktan memnunsanız yine de yazıyı sonuna kadar okuyun, en azından illegal kullandığınız hizmetlerin legal kullanımlarına kaç lira para ödeniyor onu görmüş olursunuz. Ben öncelikle kendi kullandıklarımla başlayacağım. Sonrasında ise güncel olarak kullanılabilecek olan ürünlerin fiyatlarını paylaşacağım. Hadi buyurun o zaman 🙂

Not : Ben Açıklamalı olarak kendi kullandıklarımı anlatacağım, alternatifleri seçenek olarak görsellerde fiyatlarını belirteceğim.

 

Legal Olmanın Aylık Maliyeti

Benim de uzun zamandır kullandığım, bir dönem Vodafone‘un ücretsiz verdiği sonrasında memnun kalıp ücretli bir şekilde devam ettiğim uygulama. Müzik kütüphanesi olarak bence en iyisi. Alternatifleri mevcut fakat hem kendi kullandığım mobil operatörün sunduğu ” İnternetimden Yemeyen ” özellik hem de zengin müzik kütüphanesinden dolayı Spotify daha cazip geliyor. Bir de müzik kalitesi var tabi. Biz beleş müzik dinlemeye alışmış insanlara ses kalitesi olarak doyurucu bir müzik şöleni yaşatıyor. Her gün yeni listeler, haftalık listeler hazırlayıp dinlediğiniz müziklere göre bu listelere müzikler ataması aynı zamanda keşfedilmeyi bekleyen şarkılar listeleri ile yeterince dikkat çekiyor. Ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz uygulamayı fakat bazı kısıtlamalarla. Mesela şarkı atlatamıyorsunuz ve şarkı aralarında reklam çıkıyor. 2 Aylık ücretsiz deneme sürümünün ardından bireysel pakete aylık 17,99 TL, Duo pakete aylık 26,99 TL, Aile paketine aylık 23,99 TL ve Öğrenci paketine de aylık 8,99 TL ücretlendirme ile devam edebiliyorsunuz. Ben uzun zamandır Spotify kullanıyorum ve size de bunu tavsiye ediyorum 🙂

Alternatifler

Legal Olmanın Aylık Maliyeti

 

 

Legal Olmanın Aylık Maliyeti

Kuşkusuz Türkiye pazarına ilk girdiklerinde internetten kaçak/korsan yollarla dizi-film izlemeye alışmış bunu en maliyetsiz halletmeye alışmış bir millete para karşılığı bunları izletme fikri bizde tutmaz diye düşünmedi değilim. İlk zamanlar tek kullanıcılı hesabı kullanıyordum şu an 4 kullanıcılı hesabı paylaşımlı olarak kullanıyoruz arkadaşlarla. İçerik olarak çok zengin hatta bazı yapım firmaları ile anlaşıp beyazperde sonrası ilk gösterimleri Netflix üzerinden yayınlıyorlar. Keza sık sık olmasa da bazen kendi yapımları da güzel oluyor. Görüntü kalitesi kuşkusuz çok iyi. Ben bulunduğum semte göre düşük ( 10Mbit ) internet hızını almama rağmen donmadan kalmadan izlememi sağlıyor. Temel Ekran paketine Ayda 17,99 TL, Standart Pakete Ayda 29,99 TL, Özel Pakete Ayda 41,99 TL ücret ödeyerek kullanabilirsiniz.

 

 

Legal Olmanın Aylık Maliyeti

İzlediğim bir kaç farklı diziyi yayınladığı dönemde almıştım BluTV‘yi. Diziler bitince üyeliğimi de iptal etmiştim. İptal ettiğimde bana sundukları cazip fiyat teklifi ile senelik abonelik almıştım. Bazen bazı platformlarda indirim haftaları/günleri yapıldığında da uygun fiyata senelik paketler bulabiliyorsunuz. Yerli içerik üreticiler içerisinde bana göre en iyisi. Adana SıfırBir, Masum, Dudullu Postası, Behzat Ç, Sahipli gibi kendi yapımları dizilerle adından çok söz ettirdi. Canlı TV yayınları da sunan platformda tek fiyat düzeni mevcut Fiyat/Performans açısından fiyatı tartışılsa da Aylık ₺22,90 TL ödeyerek Blutv aboneliği oluşturabilirsiniz.

 

 

Legal Olmanın Aylık Maliyeti

Bence F/P olarak en iyisi. SSport 1 ve SSport 2, bir kaç da güzel belgesel kanalı var. Film ve Dizi içerikleri de gayet tatmin edici aslında. Vodafone‘lu olmasanız da kullanabiliyorsunuz sanırım, ben vodafone’lu olduğum için ücretsiz kullanıyorum fakat sadece SSport 1 ve 2 kanalları için bile Vodafone TV alınır. Vodafone TV Full Paket’i satın alarak yayınları Smart özellikli TV’nizde de izleyebilirsiniz. Bence gayet ucuz ve makul bir ücrete güzel bir platformu evinize getirebilirsiniz. Fırsat Paketini Aylık 2,9 TL‘ye, Fırsat XL Paketini Aylık 6,9 TL‘ye ve Full Paketi de 9,9 TL ücret ödeyerek kullanabilirsiniz.

Alternatifler

 

Legal Olmanın Aylık Maliyeti

 

Legal Olmanın Aylık Maliyeti

Bu sayfa tamamen görsel içerik üreticileri, web masterlar, grafikerler için büyük bir hazine ama çok fazla bir şey beklemeden kullandığınızda bir çok işinizi çözebiliyorsunuz. Envato Elements‘de WordPress Temaları, Yazı Fontları, Video Temaları, Stok Videolar, Stok Fotoğraflar, Sunum Temaları gibi pek çok hazır içeriğe Aylık $16.50 ödeyerek erişebilirsiniz. Eğer aktif olarak bu içeriklerle iş yapıyorsanız zaten kendi parasını bir şekilde çıkartacaktır. Theme Forest‘in yan kuruluşu olan Elements Envatı hizmeti Theme Forest’in bir nevi Lite versiyonu.

 

 

Legal Olmanın Aylık Maliyeti

Aslında benim normal şartlarda alacağım bir şey değil iCloud fakat telefon yedek alma meselesinde beni rahatlattı. Sürekli telefon yedeği alabilen biri değilim. Gerek unutkanlık gerekse üşengeçlikten dolayı biraz zahmetli geliyor bana bunu süreklilik haline getirmek. Telefonun fotoğraf galerisi binlerce fotoğrafla dolar, telefon yedek al kanka bak göçüp gidersek olan sana olur diye zırt pırt uyarı verir. Yakın zamanda 50GB Paketini satın aldım kafam şu an rahat. 50 GB’lık iCloud Saklama Alanına 6,49 TL, 200 GB’lık Saklama Alanına 19,99 TL, 2 TB’lık Saklama Alanına 64,99 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz. İleriki zamanlarda özel olarak Bulut hizmetlerini incelediğim bir yazı yazacağım orada ayrıntılı anlatırım bu hizmeti verenleri. Ama şimdilik üstünden geçercesine anlatıyorum.

Alternatifler

Legal Olmanın Aylık Maliyeti

 

Daha fazla içerik sağlayan ücretli sektör var fakat ben kendi kullandıklarımı ve alternatiflerini paylaşmaya çalıştım. Ortada bir emek var ve emeğin karşılığı verilmeli. Hem faydalanan şeylerin devamlılığı hem de vicdani olarak rahatlamak için kullanılan hizmetin karşılığını vermeliyiz. Tamam bazı şeylerin ücretleri çok uçuk ama kullanmamak gibi bir özelliği de var bu işin. Dini hassasiyet kısmını saymıyorum bile, o bizim en başta dikkat etmemiz gereken kısmı. Son 5 senedir buna dikkat ederek yaşamaya çalışıyorum, size de tavsiye ederim. Torrent sömürüm nedeniyle Torrent Ömer’e çıkan adımı 5 senede temize çıkardığımı düşünüyorum 🙂

Umarım faydalı bir yazı olmuştur, başka bir yazıda görüşmek üzere,

İyi günler 🙂

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap