Film Kritik : Kurtlar Vadisi Filistin

Kurtlar Vadisi Filistin. Teşekkürler Pana Film

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor, eğer ki filme gitmeden önce o Hollywood yapımı aksiyon filmlerindeki gibi aşk ve aksiyonu aynı anda aramayın. Yada başka bir şey. Çünkü film bir insanlık dramını anlatıyor filmde. Bir insanlık ayıbını. “Piyanist” filmine yada ” Schindler’in Listesi ” filmine ağlayan insan(!)lar, nedense aynı hassasiyeti bu film için gösterememişlerdir. Piyanist filmini izlerken kaç taneniz ” Amma çok Yahudi öldürülüyor, hiç güzel olmamış” dediniz, şimdi ne değişti. Değişen ne. O filmler sizlerin oyları ile sinema sitelerinde arşivlik filmler arasına girmedi mi? ” Çok fazla şiddetli ” , ” Çok fazla insan ölüyor ” , ” Polat yüzünden filmde bir sürü Filistinli ölüyor ” vs. gibi saçma sapan, filmin vermek istediği mesajdan çok o kalemlerine etki eden insanların istediklerini yazıyorlar. Film o kadar güzel olmuş ki gerçekten filmi izlerken çok duygulandım.

Yine bir gazeteci – yazar Kötü örnek olmak ile suçlamış, hangisi daha tehlikeli diye Recep ivedik mi? Yoksa Polat Alemdar mı? Bir nesli tek başına koca orduyu yok eden ” Rambo ” şişirmesi ile yetiştiren TV ekranlarına neden bu kadar tepkili değildin. Dönemin gençleri değil miydi cebinde Rambo bıçakları ile gezinen. Alnına bez geçirip ortalarda dolaşan. Heyy gidi heyyy, kalem kılıçtan keskin derlerdi de, korku kalemden, düşünceden de keskindir lafını işte şimdi öğrendim. İnşaALLAH Pana Film ekibinden İstanbul’un fethi ile ilgili bir çalışma da bekliyoruz. Böyle yürekli bir ekipten başka kimse feth’in o coşkusunu anlatamaz diye düşünüyorum. Neyse filme döneyim ben.

Siz yine de tamamen ön yargısız gitmelisiniz filme. Filmde vicdan(!) sahibi insanların insani duygularını harekete geçiren sahneler çokça var. İnsani diyorum çünkü filmdeki Simon isimli Yahudi kızının insani duyguları bile içimizdeki bazı insafsızlara ders niteliğinde.

Film Mavi Marmara baskını ile başlıyor. Ne söyliyeyim Behzat Ç dizisinde elinde Bomonti birası eksik olmayan başkomseri canlandıran Erdal B.’ye alıştığım için, her an ” Noluyoo la burdaaaa ” diyecek diye bekledim. Rolünün hakkını vermiş. Çatışma sahneleri çok başarılı bir şekilde çekilmiş. Gözler her ne kadar Erhan’ı arasa da, sağlık olsun. Filmde anlatılan Zulüm, işkenceler, acımasızlıklar bazı insanların gücüne gidebilir, zoruna gidebilir, ağabeyleri eleştir diyebilir. Ama orada yaşananlar bunlar. Filmde en can alıcı sahne küçük Ahmed’in üstüne evin yıkılışı ve ardından gelişen olaylar. Hiçbir masraftan kaçınılmamış belli. Filmin başındaki İsrail askeri ile olan konuşmasının ardından çatışmalar başlıyor. Filmde bazı mantık hataları olabilir hoşgörün, Zalim bir devleti ancak bu şekilde baskılarla alaylarla alt etmeye başlayabiliriz.

Bu Küresel intifada’ya öncülük eden Mavi Marmara Şehîdlerinin Gönlü bir nebze olsun alınmıştır inşaALLAH. Bu İntifada’ya Kurtlar Vadisi : Filistin filminin korsanını hiçbir şekilde yayınlamayacak olmasına ve tüm üyelerine filmi sinemada izleyip destek olmasına teşvik ettiği için www.turktorrent.biz sitesine teşekkür ediyorum.

Ve Teşekkürler Pana Film.

Üstad Bediüzzaman ne güzel söylemiş. . . “Zalimler İçin Yaşasın Cehennem. . . “

4 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

  1. cCc Uğur Ergin cCc 30 Ocak 2011
    • Faruki 30 Ocak 2011
  2. ismai 30 Ocak 2011
  3. Sefa 30 Ocak 2011

Yorum yap