Kredi Notunuzu Biliyor Musunuz?

Kredi Notunuzu Biliyor Musunuz?

Kredi notu, kişilerin ticari ilişkilerinde kullandıkları bütün kredi yöntemlerinin Kredi Kayıt Bürosu adlı kuruluş tarafından kayıt altına alınıp risk derecelendirmesine tabi tutulduğu bir yöntemdir. Kredi notu değerlendirmesinde dikkate alınan temel unsurların türü ne olursa olsun kişilerin kullandıkları kredileri ödeme alışkanlıkları, güncel borçlarını ödeyip ödeyemedikleri kantitatif açıdan dikkate alınır. Kredi notu ile ortaya çıkan sonuçlar sayesinde ticari ilişkiler kurulurken kişilerin mali durumu apaçık ortaya çıkarılır. Kredi notunun ticari ilişkilere yaptığı etki hem kişilerin ticari itibarını hem de ticari geleceklerini doğrudan etkilemektedir. Bu bağlamda kişilerin kredi notu hesaplamasına etki eden unsurlara olabildiğince dikkat etmesi gerekir.

Kredi Notunuzu Biliyor Musunuz?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu özel ve tüzel kişiler için oldukça önemli bir unsurdur. Kişilerin ticari geleceğine doğrudan etki eden bu unsur değerlendirilirken dikkate alınan 5 öğe vardır.

  1. Kredi Kartı ve Kredi Borcu Ödemeleri: Kişilerin kredi kartı ve kredi borçlarını düzenli bir şekilde ödemeleri ekonomik durumlarının iyi olduğunu gösterir. Bu da kredi notu için oldukça pozitif bir durum olarak kabul edilir. Kişilerin söz konusu borç ödemeleri kredi notlarını %35 oranında etkilemektedir.
  2. Güncel Borç Durumu: Kişilerin mevcut borçları kredi notlarını, ödeme alışkanlıkları nispetinde (%35) etkiler. Kişiler ödeme güçlerini aşan miktarlarda kredi almışsa bu, kişilerin kredi notlarının düşmesine ve yeni krediler almalarına engel olur.
  3. Alınmış Yeni Bir Krediniz Varsa: Kişiler yakın zamanda bir kredi almışlarsa kredi notları %11 oranında etkilenir. Ödeme gücünüze bağlı olarak değişebilecek bu durumun eski kredileriniz ödendikçe kredi notunuza yaptığı etki azalır.
  4. Kredi Kullanma Alışkanlığı: Kişiler düzenli bir şekilde kredi kullanan ve benzer şekilde ödeme geçmişine sahipse kredi notları %10 oranında artacaktır. Aksi bir durum varsa kişilerin kredi notu %10 oranında düşecektir.
  5. Diğer Durumlar: Kişilerin yukarıda sayılan durumlar dışındaki değerlendirmesi kredi notlarını %9 oranında etkilemektedir. Bu durumların en önemlisi sürekli kredi başvurusu yapılması ve ret alınması durumudur.

Kişiler yukarıda ifade edilen oranlarda değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra bir kredi notuna sahip olur. Kredi notu yeterli olan kişiler kredi kullanmaya hak kazanır. Peki, sizin kredi notunuz yeterli mi? Bu sorunun cevabını almak için Findeks gibi bir siteden yardım alabilirsiniz. Findeks üzerinden kredi notu sorgulama işlemi yaparak kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Notunuzu Biliyor Musunuz?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi kullanmak isteyen kişiler için en önemli sorunlardan bir tanesi düşük kredi notudur. Bu noktada kredi kullanmak isteyen kişiler için kredi notunun yükseltilmesi oldukça kritiktir. Kişilerin kredi notlarını yükseltme yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kredi notunuzun yükseltilmesi için yapmanız gereken en önemli şey düzenli bir ödeme alışkanlığı edinmenizdir. Bunun için de aylık gelirinize göre ödeme planı oluşturabilir, bütün borçlarınızı tek bir kredide toplayabilir ya da ipotek vererek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
  • Ödemeleri gününde yapmalı borçlarınızı tek bir gün bile geciktirmemelisiniz.
  • Takibe düşmüş kredilerinizi taksitlendirerek ödemelisiniz.
  • Takibe düşen kredi ödendikten sonra düşük bir kredi kullanarak notunuzu yükseltebilirsiniz.
  • Otomatik ödeme talimatları ile ödeme işlemlerinizi bankalar aracılığı ile yapmanız kredi notunuzu arttıracak bir başka unsurdur.

 

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap