Kayıp Android Cihazınızı Bulmaya Ne Dersiniz ?

Merhaba;

Bu yazımızda size Google‘nin kendi akıllı telefonlar için ürettiği işletim sistemi olan Android‘li telefonlarda işe yarayan bir özellikten bahsedeceğim. Aslında konunun içeriğiyle alakalı olarak başlık size bir nebze de olsun ipucu vermiştir. Şartlar sağlandığında çok güzel bir özellik olan bu uygulamayı tanıtmaya başlayalım artık 🙂

Öncelikle belirtmem gereken bir kaç şey var. Bunlardan birincisi Cihazınızla ilişkilendirdiğiniz bir mail adresi ( Google Play Store’da kullandığınız mail adresiniz olabilir ) ile Google’da giriş yapın. İkinci olarak cihazınızda Google Ayarları‘nı google açın ve Android Cihaz Yöneticisi menüsüne gelin. Burada ” Bu cihazın konumunu uzaktan belirle “nin karşısında ki tiki işaretleyin. Ayrıca burada ikinci bir seçenek olarak bulunan ” Uzaktan kilitlemeye ve fabrika ayarlarına sıfırlamaya izin ver ” seçeneği ise şu işe yarıyor bu uygulama ile cihazınızın içeriğini uzaktan silmeye izin veriyorsunuz. Bunu da yine ileri ki aşamalarda anlatacağım.

Şimdi Buraya tıklayarak Andoid Device Manager sayfasına gidiyoruz. Giriş yapmadıysak bu ekranda önce bize giriş yapmamızı isteyecek. Giriş yaptıktan sonra ekranınıza altta ki gibi bir pencere gelecek.

devicemanager

Bu ekranda cihazınızla iletişime geçip daha önce ayarlarda izin verdiğimiz konum bulma özelliği ile yerimizi saptıyor. Bunu hemen ekranda ki harita kısmında bize sunuyor.

devicemanager2

Şimdi can alıcı ve işimize en çok yarayan kısma geldik 🙂 Yukarıda gibi cihazımızın yerini de belirledikten sonra müdahale edebileceğimiz kısıma geldi sıra. Aşağıda ki ekranda ” Zili Çaldır ” butonuna bastığınızda cihazınızda 5 dakika boyunca zil sesiniz çalacak. Tabi buna telefondan müdahale edip durdurmak mümkün ama maksat telefonumuz yakınlarımızda ise daha kolay bulunur. Ayrıca çalındığını düşünüyor ve içerisinde ki bilgilerinizin çalan kişinin eline geçmesini istemiyorsanız ” Kilitleme ve Silme Özelliğini Etkinleştir ” butonuna bastığınızda cihazınızda ki verileri silmek için sizden onay isteyecek. Yukarıda, cihazınızda Google Ayarlar’ı kısmında ki izinlerde ileri ki aşamalarda anlatacağım dediğim kutucuğu işaretlenmiş olması gerekir bu silme işleminin gerçekleşmesi için.

devicemanager3

Bu yazımda anlatacaklarım bu kadar umarım size faydalı bir konudur. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Selametle 🙂

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap