Hizmetler’de Bulunan Yazdırma Biriktiricisini mi Çalıştıramıyorsunuz ?

Bilgisayarınızda normal şartlarda dahili ya da paylaşımdan bir yazıcı kullanıyorsanız, çıktı almak istediğinizde bu yazıcılar görüntülenmiyorsa ve ” Hata : 1068 bağımlılık hizmeti veya grubu başlatılamadı. ” hatası alıyorsanız sorunu aşağıdaki yöntemlerle beraber çözelim.

Genel de yazıcı görüntülenmediğinde aşağıdaki gibi hatalarla karşılaşırız. Ben bu 3ünden başka hata ile karşılaşmadım. Karşılaşırsam konuyu güncellerim tabi ki. Ayrıca aşağıdakilerden farklı hatalarla da karşılaşırsanız anlatacağım yöntemleri bir deneyin. Belki işe yarar 🙂

Hata : 1068 bağımlılık hizmeti veya grubu başlatılamadı hatası
Hata : 1068 yazdırma biriktiricisi servisi çalışmıyor hatası
İşlem tamamlanamadı yazıcı kuyruklama hizmeti çalışmıyor hatası

Bu hataları genellikle 2 sebepten alırız. Birincisi Yazdırma Biriktiricisi hizmetinin durmuş olması, İkincisi ise bu hizmete bağlı olarak çalışan bileşenlerin durmuş olması. Şimdi ilk varsayımımız üzerinden gidelim. Hizmetler‘i açmamız gerekiyor. Bunun iki yolu vardır birincisi Başlat – Çalıştır ‘a services.msc yazıp açabiliriz ki bu en kısa yoldur. İkinci ise Denetim Masası‘ndan Yönetimsel Araçlar‘ı açın. Burada Hizmetlere çift tıklayın ve Yazdırma Biriktiricisi‘ni bulup çift tıklayın. Ufak bir pencere gelecek burada Başlat butonu aktifte hizmet durmuş demektir ve Başlat’a tıklayın. İlerlemenin bitmesini bekleyin ve bittikten sonra Başlat’tan Yazıcı ve Faxlar‘ı açın. Yazıcılarınız artık görünür ve kullanılabilir.

Eğer ilerleme yapmıyor, hata veriyorsa hemen üstteki sekmelerden ” Bağımlılıklar ” sekmesine geliyoruz. Hemen altta görünen bağımlı gizmetleri bir kenara not alın ve Hizmetler‘e dönün tekrar. Not aldığınız hizmetleri kontrol edin içlerinde durmuş olan varsa tekrar başlatın ve Başlat’tan Yazıcı ve Faxlar’ı açıp kontrol edin büyük ihtimal ile bu sefer yazıcılarınız görünür ve kullanılabilir olacaktır.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

  1. nurettin 16 Şubat 2013

Yorum yap