Hes Kodu Nasıl Alınır ?

Merhaba,

Malum pandemi süreci ve Covid-19 salgınından korunmak aynı zamanda yayılmasını önlemek için alınan tedbirlere uymak adına türlü kurallar ve önlemler ile yaşamaya alışmaya başladık. İnsanlar bu tedbirlerden kısmen sıkılmış olsa da hem kendi hem de irtibatlı, temaslı olduğumuz insanların sağlığından da sorumlu olduğumuz için bu tedbirlere azami düzeyde uymak zorunluluğumuz bulunmakta. Bu tedbirlerden biri de HES uygulaması ve HES kodu.

Hes Kodu Nasıl Alınır ?

 

Toplu taşıma vs. gibi seyahat işlemlerinde istenen HES kodu nasıl alınır şimdi onu kısaca anlatayım. 3 farklı yöntemle alınan HES kodunu

 

SMS ile

Öncelikle SMS ile nasıl alınır onu anlatayım. Telefonunuzun Mesaj bölümünü açıp alıcı kısmına 2023 yazıp, mesaj içeriği olarak da ilk önce HES yazıp sonrasında bir boşluk bırakarak TC kimlik numarası ardından bir boşluk daha bırakıp Kimliğinizin Seri Numarasının son 4 hanesini girdikten sonra da kaç gün geçerli olmasını istiyorsak o süreyi yazıp gönderiyoruz.

Hes Kodu Nasıl Alınır ?

 

Hayat Eve Sığar Uygulaması ile

Telefonunuza ( Google Play Linki / AppStore Linki  ) HES uygulamasını indirdikten sonra uygulamanın ana ekranında ” HES KODLARIM ” menüsüne tıklayıp çıkan ekranda altta Yeni Kod Ekle Butonuna tıklayın. Burada sizden TC kimlik no dahil bazı kimlik bilgilerini isteyebilir. Girmenizde bir sakınca yok. Bazı cihazlarda bu bilgileri istemediğine şahit oldum. Dilerseniz süreli dilerseniz de süresiz kod oluşturabilirsiniz. Ben HES Kodu dağıtımı yapıldığı zaman süresiz olarak almıştım, size de tavsiyem siz de süresiz alın.

Hes Kodu Nasıl Alınır ?

 

E-Devlet Sisteminden

Son olarak E-Devlet üzerinden ya da E-Devlet uygulaması üzerinden de kod alabilirsiniz. Linkte ki sayfaya tıkladıktan sonra açılan ekranda Yeni Hes Kodu butonuna tıklayın. Sonrasında süresini seçip kodunuzu oluşturun. Bu kadar basit

Hes Kodu Nasıl Alınır ?

 

Siz siz olun tavsiye edilen kurallara uymaya gayret gösterin. Hem kendi sağlığınız hem de çevrenizdeki insanların sağlığı için önemli olan bu kurallar sizlere süreci en az zararla atlatmanıza vesile olacaktır. Hayat Eve sığar uygulamasının bir avantajı daha var. Telefonunuza kurulumunu yaptıktan sonra Bluetooth’unuzu açık tutmayı es geçmeyin. Sebebi ise uygulamayı kullanıp cihazında bluetooth’u açık tutanlarla sosyal mesafeyi aştığınızda ya da pozitif biri ile temasınız olması halinde kayıt altına alıyor. Bu istatistiklerin sonuçlarını da yine uygulama üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Bu kötü günleri de atlatacağız, atlatmak yine biz vatandaşların elinde. Ne kadar önlem alırsak o kadar daha az bulaş riski oluştururuz. Maskesiz, sosyal mesafeye uygun, sağlıklı günleriniz olsun. Sağlıkla Kalın.

 

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Hoşçakalın 🙂

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap