Fringe – Hey Asprin Yo Astro

Merhaba;

Lost izlediğim dönemde Lost’un yapımcısı J.J. Abrams‘ın yeni bir dizisi olduğunu duymuştum ve kesin izlenecek bir dizidir deyip ilk bölümünü indirmiştim Fringe‘in. Yani sene 2008‘in sonları. İlk bölüm güzeldi ve ikinci bölümünü de bekledim yayına girdi indirdim ama indirdiğim bölüm bozuk kayıtlıydı. Ha yarın ha bugün izlerim dedikten sonra sene oldu 2014 ve ben bir kaç gün önce yeni bitirdim diziyi. Nasıl bir üşengeçlik, nasıl bir tembellikse tam 6 sene dizinin ikinci bölümünü indirmek için bekledim 🙂 Tekrar Fringe’i izleme dürtüsünü çalıştığım şirkette diziyi bitiren bir kaç arkadaşın aşırı tavsiyesi ile kaptım. İyi de yapmışım çünkü Lost’tan oyunculara denk gelince arada sırada, güzel oldu.

J.J. Abrams olur da dizinin içinde paralel evrenler, bilim kurgu, fizik, kimya, gizem olmaz mı ? Açıkça söylemek gerekirse dizi sadece 4.sezonun ilk 9-10 bölümünde artık boka sarma evresi geldi galiba dedirtti bana. Çünkü aşk meşk olayları ve çok ilgi çekmeyecek konuları ele alması pek hoş olmamıştı. Daha sonra dizi tekrar saydığım özelliklerini ön plana çıkarınca toparladı.

Fringe-Final-Fuat-SAGIROGLU1

Şimdi gelelim dizimizi çok fazla spoiler vermeden anlatmaya. Dizimiz bir çok yabancı yapım gibi Amerika‘da geçiyor. Lost bir çok yerde selam çakan Fringe, dizi başlarken bile ilk selamını çakmıştır uçak sahnesi ile başlangıcı yaparak . Boston‘a iniş yapan uçağın yolcuları ve mürettebatı gizemli bir şekilde ölüdür. Kendinden emin ve güzel FBI ajanımız Olivia Dunham ( Bak ismini telafuz edince hüzünlendim ) ve hem ortağı aynı zaman da manitası bu olayı araştırmaya koyulurlar. Olivia, liv, Dunham dizi de genelde bu 3 ismini kullanıyorlar, çılgına döner. Detaylı bir araştırmadan sonra aklı ile harikalar yaratan, süper insan, günümüzün Einstein‘i Walter Bishop‘u bulur. Walter Bishop’u bulması ile dizimizin o heyecan verici, o ilgi çekici hikayesi başlamış olur.

Walter Bishop; bana bizim Çocuklar Duymasın dizisinde ki Seyyar Tayyar‘ı anımsattı hep 🙂 Her olaydan sonra onu ben yaptım, bunu ben buldum dedikçe gülesim geliyordu. Bir de Vizontele‘nin Deli Emin‘ini. ” Şerrefsizim benim aklıma gelmişti ” tavırları hep bir tebessüm ettiriyordu yüzümde. Bilim adamı olan Dr. Walter Bishop vakti zamanında aklını yitirdiği iddia edilip akıl hastanesine gönderilmiştir. Ajan Dunham olayı çözebileceğine inandığı için onu hapiste ziyaret eder ve olayı çözmesi için yardım ister. Daha fazla bilgi vermeden geçiyorum. Dizi için spoiler olur diye hızlı hızlı atlıyorum.

walter-bishop

Olivia Dunham; Ne anasının gözü ajandır o. Akıllı, bilgili, dikkatli, güzel mi güzel ajanımız tartışmasız diziyi izleyen herkesin gönlünde taht kurmuştur. Manitasının ölümünden sonra olayları çözmek için daha bir hevesli olan Özel Ajan Dunham attığını da vuran kalite de keskin nişancıdır.

Olivia

Peter Bishop; Biz erkekler için Olivia Dunham karakteri ne kadar ilgi çekici ise bayanlar için de bu arkadaş o kadar dikkat çekiciydi. Kendisi Dr. Walter Bishop’un oğlu olur. Olayların çözümünde babası ile olan ilişkisi, bilgisi ve ilerleyen bölümlerde diziyi heyecanlandıracak olayların odak noktasında olması ile baş karakterlerimizden birisi.

fringe-s04-e09-1-11__span

Astrid Farnsworth; İşte bu kıvırcık esmer kız benim favori karakterimdi dizide. Mimikleri, iyimserliği, böyle nasıl anlatılır sıcakkanlılığı, Allah’ım bu kız gerçek hayatta da böylemidir acaba 🙂 Yeni polis olan Astrid Olivia’nın isteğiyle Dr. Walter’ın olayları çözerken asistanlığını yapar. Bu süreçte de Walter’in nazını çeker, ordan oraya koşturulur ve bir türlü ismi doğru telafuz edilmez. Walter sürekli ismini yanlış telafuz eder. Bazen Asprin, bazen Astro vs. vs. 🙂 Özleyeceğiz seni Astrid 🙂

astrid

Gene; Bak bu serseriyi unutuyordum az kalsın 🙂 Kendisi Walter’in laboratuvarda beslediği sütünden ve arkadaşlığından yararlandığı inek 🙂 Yanlış duymadınız dizinin başrol karakterlerinden biri inek 🙂

Walter-and-Astrid-33-walter-bishop-30739698-600-339

Bölümler ilerledikçe hiç birşey imkansız değilmiş hissi veriyor size. ” Her şeyin çaresi var ölüm mü, koy ver ölüme hacı tekrar yaşatırız ” hissine kaptırsa da sonra hemen bunun bir dizi olduğunun farkına varıyoruz. Çok keyifli ve güzel bir 5 sezon sizi bekliyor arkadaşlar. İzleyen arkadaşlar vardır illa ki ama izlemeyen ve es kaza google veya başka bir sayfadan buraya gelenler için söylüyorum eğer arşivciyseniz arşivinizde en önlerde kendisine yer bulacak, yok ben boş zamanlarımı öldüreyim diyorsanız da size bolca boş zaman yaratacak bir dizi sizi bekliyor.

Ben şimdiden özledim…

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap