Fotoğraf Makineniz Mi Kayboldu?

Merhaba;

Bu yazımda uzun zamandır kenarda duran ha yazdım ha yazacağım dediğim bir sitenin tanıtımını yapacağım. Başlıktan da az çok ışık yanmıştır çalınan bir fotoğraf makinesinin nasıl bulunabileceğine dair bir site bu. ” Ya nasıl olacak o iş ” dediğinizi duyar gibiyim. Anlatmaya başlıyorum sıkı durun 🙂

stolen-camera-finder

Öncelikle sitemizin adresi Stolen Camera Finder. Şimdi gelelim çalışma mantığına. Çalışma mantığı aslında çok basit. Elinizde çaldırdığınız, kaybettiğiniz fotoğraf makinesi ile çekilmiş bir ve işlenmemiş bir fotoğraf illa ki vardır. Bu neden mi önemli ? Fotoğrafların içerisinde genelde EXIF adı verilen bilgiler vardır. Bu bilgilerin içerisinde de cihazın seri numarasından tutun da marka modeline kadar bir çok bilgi bulunmaktadır. Sitenin sistemi de şu aslında. EXIF dosyasından seri numarasını atıyor hafızasına ve taramaya başlıyor. Eğer çalan ya da bulan kişi bu makine ile fotoğraf çekip internete koymuşsa şansınız var, koymamışsa ara ara siteye girip kontrol etmenizde fayda var. Google’da ufak bir araştırmadan sonra gördüm ki bu site sayesinde makinesine ulaşanlar var.

Şimdi gelelim Siteyi incelemeye.
Stolen Camera Finder‘a tıkladınız ve karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran geldi.

stolen

Bu ekranda ” drag & drop photo here ” yazan yere isterseniz fotoğrafınızı sürükleyip bırakabilir ya da ufak yazılmış ” or select ” yazısına tıklayıp kendimiz seçebiliriz. Fotoğraf gönderim işlemini yaptıktan sonra çok uzun beklemenize gerek kalmadan mutlu sonuca ulaşabilir ya da muallakta beklemeye devam edebilirsiniz.

Eğer alttaki gibi bir ekran geldiyse bulunan sonuçları listelemiştir ama şöyle bir uyarıda bulunmakta fayda var, sonuçları görebilmeniz için aylık veya yıllık bir ücret ödemeniz gerekiyor. £4.99 / Aylık£54.89 / Yıllık ücreti bulunmakta.

stolencamera

Ve son olarak en altta 3 adet raporlama butonu bulunmakta.

stolencamerareport

Bunlardan Kırmızı olanı çalıntı ihbarında bulunmaya yarıyor. Mavi olanı Kayıp İhbarı ve en son Yeşil olanı ise bir makine buldum ihbarında bulunmak için kullanılmaktadır.

Ayrıca her güzel şeyin ufak tefek eksiklikleri olduğu gibi bu sitede de mevcut. Her cihazı desteklemiyor. Desteklediği cihaz listesine ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Umarım işinize yarayan bir yazı olmuştur.
İyi günler…

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap