Film Kritik : Yaşamak Güzel Şey

Merhaba,

Bu filmi iki hafta önce izledim. Yıllık izin kullandığım için o sıra yazamadım yazıyı. Film bittiğinde beni de bitirdi. ” Ben az önce ne izledim, nasıl harika bir Türk filmi izledim ” diye sordurdu film bittiğinde. Müfit Can Saçıntı‘nın 3. filmi Yaşamak Güzel Şey diğer iki filmi olan Mandıra Filozofu kadar etkileyici ve güzel. Uzun zamandır böyle güzel, böyle etkileyici, böyle harika bir Türk filmi izlememiştim. Bırak Türk Filmini yabancı film de izlememiştim. Yapay kahramanlardan, abartı hikayelerden, olağanüstü aşk hikayelerinden bıkanlar ve sıkılanlar sizi bu filmi izlemeye davet ediyorum.

Fragman

Filmin konusu şöyle;

Müfit emeklilik hayalleri kuran, emekli olduğunda bazı hayallerini gerçekleştirmeyi bekleyen ama mevcut şartlarda ise bir çok şeyden de kısan, hayatı taksite odaklanmış bir adamdır. Bir gün sabah işe geç kalmıştır ve alelacele aracına yetişir ama o da ne araç çalışmıyor. Daha fazla geç kalmamak adına otobüse doğru yönelir fakat Müfit’in bir takıntısı var. Yolda ki çizgilere basamıyor. Rahatsızlığı var. Çizgilere basarsa öleceğini düşünmektedir. Bildiğiniz obsesif. Evden çıkarken komşusunun ketumluğu, park görevlisinin kendini bilmezliği, otobüs şoförünün kendini bir şey zannetmesi, patronunun egosu derken doktordan kötü haberi alır. Ve bu andan sonra hayatı değişen Müfit artık eski pısırık, korkak, hakkını savunmayan Müfit değildir. Ama eşinden, kızından, anne-babasından bunu gizler. Ayrıca kendisine ölmeden önce yapılacaklar listesi hazırlar ve film böyle ilerler. Sizi hiç sıkmadan 1buçuk saat yaşatıyor son dönemlerde çıkan filmler arasında en iyiler arasına girer bu film.

Film Kritik : Yaşamak Güzel Şey

Film’in ana karakterinin hikayesi Rahmetli Kemal Sunal‘ın Bombacı Mülayim karakterini anımsatsa da ayakları daha yere basan bir hikayesi var. Kendi adıma söylemem gerekirse sene içinde çıkan Türk Filmleri hatta Yabancı filmler içerisinde en iyilerinden. Türk sinemasında hayata bakış açıları farklı adamların sayısı çoğalmalı. Onur Ünlü gibi, Müfit Can Saçıntı gibi. Lafı uzatmadan ilk fırsatta izlemenizi tavsiye ederim.

İyi seyirler…

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap