Evinizi Emin Ellerde Tutun

Merhaba,

Yakın zamanda sigorta, kasko vb. şeylerin kıymetini değerini bir kez daha anladım. Kiraladığım aracın camı kırılıp içinden teyibini çalmışlar. Araç 1 ay önce trafiğe çıkmıştı. Kaskosu olduğu için hırsızlığın verdiği tek zarar zaman ve akşamından açmadığım araçta unuttuğum 1 Adet Nescafe Ice 🙂

konut

Gelelim asıl konuya, araç için olan problemler gelip geçici olabiliyor. Hasarı, zararı çok etkileyecek şeyler olmuyor. Ama Ev işin içine girince iş değişiyor. Hane içinden çalınacak şeyler, zarara uğratılacak şeyler, daha fazla olabiliyor. Bunu sadece hırsızlıkla sınırlandırmamak da gerekiyor. Deprem, yangın, terör eylemi, yıldırım düşmesi, su baskını, patlama, yangın ve benzeri konuta zarar verebilecek olaylara karşı da sigortalayabiliyorsunuz. Ayrıca ben hep ev sahibiysek konut sigortası yapabiliyoruz zannediyordum. Fakat kiracı olarak da sigorta işlemi yapabildiğimizi yeni öğrendim. Kiracı olarak konutta ki eşyalarımızı sigortalatıp güvence altına alabiliyormuşuz.

İlginç olan sigorta türlerinden bir tanesi de ortak alan sigortası isimli hizmet. Site, apartman gibi yapıların ortak kullanılan alanlarının da sigortalanabileceği dikkatimi çekti. Ha şimdi ne de olsa sigortaladım diye yemeği ocakta, ütünün fişini prizde takılı, pencereyi ardına kadar açık, kapıyı kilitlemeyi unutup geri dönmemezlik yapmayın.

Daha sonra ufak bir araştırma içerisine girince sigorta detaylarına, sigorta çeşitlerine, türlerine denk geldim. Konut Sigortası konusunun ne denli önemli bir şey olduğunu ise araştırdıkça öğrendim. Hatta aklıma direk şu geldi, hani bir çoğumuzun aşina olduğu bir karikatür var ” Peşin Satan, Veresiye Satan ” diye. Sigortalı ev Peşin satan esnafın durumu gibi, sıkıntısız stressiz. Veresiye satan ise sigortasız ev, herhangi bir olumsuzlukta sıkıntının büyüğünü çeken ve toparlaması zor olan.

Olası bir afet veya kötü durumdan evinizi, ailenizi tabiri caizse kalenizi koruma altına almanız sanırım çok akıllıca bir hareket olur. Yıllardır kulak asmadan reklamlarda, bilboardlarda ve bir çok yerde gördüğümüz konut kredi ilanlarına dikkat kesilmenizi tavsiye ederim. Diğer tavsiyem ise, çok geç olmadan siz de bu konuda bir adım atın ve kendinizi güvence altına alın. Yoksa yarın çok geç olabilir. Geç kalmayın…

İyi günler…

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap