Dolandırıcıların Satış Taktikleri

Merhaba;

Televizyonda, internette bir şekilde denk gelmişsinizdir S4, iPhone 5 gibi telefonların çakmalarını kore-çin malı replika telefonlarını satıp ballandıra ballandıra anlatanlara. Son 1 haftadır eve gittiğimde sırf uydudaki çöp kanalları kontrol ediyorum ne tür yayın yapıyorlar diye. Eskiden Bal reklamları çıkıyordu sık sık. Şimdi bu telefon sahtekarları çıkıyor. İddiaları da çok komik 1000 – 1500 Liralık telefonları sadece 150 – 200 liraya satıyorlarmış. Baktığınız zaman gerçekten birebir kopyalanmış telefonlar. Bugün çalıştığım şirkette Çin‘e seyahate giden çalışma arkadaşlarımdan sipariş versem 10 tanesini zaten 1000$’a getiririm. Belki daha da ucuza. Kayıt derdi de yok. Eski kullanmadığınız çöp telefonların IMEI numaralarını bu telefonlara çakabiliyorsunuz. Ayriyetten de 125TL Kayıt ücreti ödemenize de gerek yok.

sahtetelefon

Demem o ki inanmayın. 2 yıl garanti veriyorlarmış vs. vs. hiç gerek yok. 200 lira bu telefona verene kadar üstüne 200 lira daha koyun adam akıllı garantisi bilinen markalarda olan, güvenceli telefonlardan alın. Zaten bu telefona da gariban insan hücum ediyor. Parası olan adam zaten gidip Samsung garantili S4, Apple garantili iPhone 5 alıyor zaten. Olan garibanın parasına oluyor. İşin yüzsüzlük kısmı şurası ” Galaxy S4 ” telefonu “ Galaksy S4 ” ” iPhone 5 “i ” Phone 5 ” olarak satıyorlar. İsimler insanları kandırabilecek şekilde yani. Bir de şöyle bir stratejileri var soru soruyorlar, bu soruya doğru cevap verenlere indirimli olarak satıyorlarmış mış mışta mış mış… ” Hadi Lan Oradan ” dedim sesli bir şekilde TV karşısında 🙂 Soru da enteresan ” Altı kara koyunun kaç bacağı vardır ” gibi bir şaşırtmalı soru soruyorlar.

Suçun çoğu bu telefonu satanlarda da değil aslında. Tamam hadi internet ortamında belki engel olamıyorsunuz ama TV ortamında uydu ortamında nasıl engel olamıyorsunuz mübarek. Adam Uyduda kanal açıyor ve akşama kadar bu tür reklamları yayınlıyor. Hem de durmadan bu ürünler için özel kanal açmış adamlar. Bence uydu ortamında daha rahat müdahale edilir bu yayınlara. Hadi Uydu çöplük olmuş, dijital platformlara ne demeli. D-Smart kullanıyorum evde, bu kanallar DSmart‘ın kendi kanal listesinde bile var. Bence müşterilerine büyük saygısızlık bu. Bir müdahale edilmeli..

Son olarak diyeceğim şu ki çevrenizde bu tür telefonlara ilgisi kayanlar, almaya niyetlenenler var ise uyarın, engelleyin. İnsanlar parayı kolay kazanmıyor…

İyi Günler

2 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

  1. berivan 5 Mart 2014
    • Faruki 5 Mart 2014

Yorum yap