Affetmek ALLAH’a mı mahsustur ?

Affetmek sadece ALLAH’a mı mamsustur ?

Affetmek ALLAH’ın insana verdiği bir özelliktir. Hani bazı atasözleri(!) adı altında ortalarda söylenen bazı cümleler varya mesela “her koyun kendi bacağından asılır” , ” bu devirde babana bile güvenmeyeceksin ” gibi. İslam dini kolaylık dini değil midir ? İslam dini güzel ahlâh dini değil midir ? Neden bağışlanmak ve bağışlamak gibi iki güzel olguyu insanlar taşımasın.

İnsanlar bu konuda çok yanılıyorlar. Hani bir an düşünün hiçkimse birbirini yaptığı hatadan dolayı affetmese. Ne kadar yaşanmaz bir hâl alırdı dünya. Hiç kimse dışarı çıkmaz kimseyi kıracak bi iş yapmamak için evinden çıkmaz kimse ile muhabbet etmezdi. Neden ? Affetmek ALLAH’a mahsus. Ha tamam günahları bağışlamak vb. şeyler Yaratan’a ait özellikler. Bizim bahsettiğimiz kalp kırıklığı, gönül koyma gibi insanları derinden üzen şeyler. Hatta Rabbimiz bir ayette şöyle buyurur : ” Kitap ehlinden birçoğu, hak kendilerine belirdikten sonra dahi, içlerindeki kıskançlıktan ötürü sizi, imanınızdan sonra küfre döndürmek isterler. Siz şimdilik, Allah onlar hakkındaki emrini getirinceye kadar affedin, hoşgörün. Şüphesiz Allah, gücü her şeye hakkıyla yetendir. ” (1) . Başka bir ayette ise : ” Bir hayrı açıklar veya gizlerseniz, yahut bir kötülüğü affederseniz (bilin ki), Allah da çok affedicidir, her şeye hakkıyla gücü yetendir. ” (2) . Yüce ALLAH’ın emri iken affetmek nasıl olurda affetmek gibi güzel bir duyguyu, insanları birbirine bağlayan bir şeyi insanlardan uzak tutmak isterler anlamış değilim.

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in vahşi ile ilgili o örnek timsali hikayeyi biliyor musunuz ? Peygamber efendimizin gözbebeği amcası Hz. Hamza’yı şehit eden Vahşi’yi Efendimiz islama davet eder. Vahşi çok şaşırır. Ben bunun gözbebeği amcasını öldürdüm. Ölüsüne türlü eziyetler ettim, nasıl olurda beni davet eder. Nasıl bir şefkat vardır yüreğinde ben bunları yaptığım halde beni islama davet eder. Kardeşimiz ol der. Bu davetten çok etkilenir ve müslüman olur. Ama Efendimiz (sav) kalbi kırıktır, gönlü buruktur. Vahşi’den insani bir istekte bulunup “ ey Vahşi mümkünse karşılaşmayalım, mümkünse yüzüme bakma. Mümkünse sesini duymayayım, uzaktan sev beni, uzaktan sevelim birbirimizi der.

Bunu birde Mustafa Cihat abimizin sesinden dinleyin, hemde o güzel ” EMRİ OLUR” ezgisi ile.

1. Bakara Suresi 109. ayet
2. Nisa Suresi 149. ayet

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

  1. kartal 2 Ocak 2011

Yorum yap