50 Milyon Vatandaşın Bilgileri Sızdırıldı

Merhaba;

Yakın zamanda bir haber dolaşmaya başladı ortalarda, 50 Milyon kişinin bilgileri internete sızdırıldı diye. Hatta önce yalanlama geldi, sonra farklı açıklamalar derken bugünlerde belli oldu ki internete sızdırılan bilgiler 6-7 yıl önce ki emin değilim ama YSK‘nın serverlarından araklanan vatandaş bilgileri. Geçmiş tarih bile olsa bu can sıkan durum insanları tedirgin etti haliyle. Ben adını soyadını yazdığım bir çok arkadaşımın, tanıdığımın bilgilerini gördüm. Buna TC Kimlik No‘ları da dahil. Bu bilgiler nasıl sızmış, kim tarafından sızdırılmış bilinmiyor. Adres hariç hiç bir bilgide değişiklik olmayacağını göz önünde bulundurursak %95 doğru bilgilerle karşı karşıyayız.

198909

Tavsiye etmemekle birlikte adınızı kontrol etmek isterseniz https://thanksgiving.who.ec adresini ziyaret edebilirsiniz. TC kimlik ve adresin yanı sıra, doğum tarihi, kütük, doğum yeri, ane-baba adı gibi bir kaç bilginin daha yer aldığı site ülkemizde büyük bir olaya imza atmış oldu. Şimdi ne olacak. Tüm TC Kimlik No’ları değişecek mi? Bu bilgilere ulaşım şu an çok kolay, daha sonra başımız ağrıyacak mı?

kimlik

Gerilimi verdikten sonra şimdi size bir kaç uyarıda bulunacağım. Panik ile internette benim bilgilerim çalınmış olabilir mi ? diye site arayıp, kontrol etmek isterseniz ( ki ben fazla merak etmeyin diyorum 2009 seçimlerinde reşitseniz büyük ihtimal bilgileriniz bu veritabanında mevcuttur ) yukarda verdiğim sitenin dışında başka bir sayfa kullanmamanızı tavsiye ederim. Çünkü bu olayı fırsata çevirmek isteyen hackerlar, kötü niyetli insanlar sahte sayfalar oluşturup bilgilerinizi çalabilir, bilgisayarınıza virüs yükleyebilir ve eğer bilgisayarınızdan bankacılık işlemleri gibi önemli işlemler yapıyorsanız bunlara dahi erişebilir. Kaş yaparken göz çıkarmanın alemi yok.

Vesselam,
Başka bir yazıda görüşmek üzere, İyi günler 🙂

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap