4.5G’ye Geçtik, Kafalarda Deli Sorular

Uzun zamandır beklenilen 4.5G‘ye bugün itibari ile geçmiş bulunuyoruz. Ha kimisi memnun kimisi memnun değil bu durumdan. Sebebi ise tam verim alamamak. Gece saatlerinde 100Mb olarak ölçülen hızlar sabah saatlerinde 10-20Mb‘lere kadar düştü. Bu yazıda 4.5G ile ilgili bilgiler, püf noktalar ile karşınızda olacağım 🙂

turkcell-4.5g
Giriş bölümünü geçtiğimize göre artık 4.5G’yi nasıl kullanırız ile başlayalım. Sim kartınız 4.5G uyumlu değilse öncelikle Sim kartınızı operatörünüzün yetkili bayisinden değiştirin. Ha kimi bayi ücretsiz yaparken kimisi ücretli yapıyor bu işlemi. Sanırım şu an hepsi ücret karşılığında değiştiriyor 🙂 Ama üzülmeyin verdiğiniz paranın karşılığında cüz’i miktarlarda internet hakkı da tanımlıyor hattınıza.

Vodafone bazı bayileri eski sim kartını değiştirenlerden 15 TL gibi bir ücret talep ediyor ama Vodafone sitesinde ücretsiz olduğu bilgisi var. Değişikliğin ardından 2 GB internet hediye ediyor. Ayrıca 1 ay boyunca 4.5G’yi test edebilmek için 6GB ile 10GB arasında internet hediyesinden yararlanmak için 4BUCAKG yazıp 4545‘e Sms atmanız gerekiyor.

Turkcell internet paketlerini 2’ye katlıyor. Mevcut internet paketinizin 2 katı internet hediye ederek, 4.5G’yi test etmenize olanak sağlıyor. Bu avantajdan yararlanabilmek için ekstra bir işlem yapmanız gerekmiyor fakat Turkcell bu pahalı bir operatör, müşteri hizmetlerinden veya TİM‘lerden bilgi almanızda fayda var 😀

TurkTelekom ( AVEA ) ise anladığım kadarıyla sadece tarifelerde güzellik yapmış. 4.5G’yi test etmeniz için 1GB internet veriyor ayrıca. ” 4.5G SIM ” yazıp 5555’e gönderdiğiniz takdirde hattınıza 1 GB internet tanımlanacak.

Şimdi cihazınızda 4.5G’yi nasıl aktif edeceksiniz ? sorusuna cevap bulalım. IOS işletim sistemli bir cihaz kullanıyorsanız, sırasıyla Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri > Ses ve Veri kısmından LTE veya 4G seçeneğini seçmeniz lazım.

Android cihazlarda ise Ayarlar > Mobil Veri ( Mobil Veri menüsü cihazdan cihaza değişik menüler altında görünebilir. Genel Başlantı Seçenekleri menüsünün altında da olabilir ) > Mobil Şebeke Ayarları kısmından 4G veya LTE seçeneklerinden birini seçerek 4G’yi aktif edebiliriz.

Şimdi gelelim en can alıcı noktaya, tamam beklenen hız seviyesini göremesek de mobil internetimiz hızlandı. Dikkat etmeniz gereken konu, internetten video, film, müzik dinlerken 3G’ye nazaran daha hızlı bir yükleme olacağından kotayı doldurma olasılığı 3G’ye nazaran çok fazla. Kotanız düşükse aman dikkat, sonra müşteri hizmetlerini arayıp

böyle durumlara düşmeyin 🙂

Vesselam 🙂
Hayırlı günler 🙂

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap